Warning: include_once(/home/infobar/public_html/poll/poll_cookie.php) [function.include-once]: failed to open stream: Permission denied in /home/ibar/public_html/kategorije/go-out-calendar/festivali/2008/sarajevska_zima_2008/index.php on line 6

Warning: include_once() [function.include]: Failed opening '/home/infobar/public_html/poll/poll_cookie.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/ibar/public_html/kategorije/go-out-calendar/festivali/2008/sarajevska_zima_2008/index.php on line 6
FESTIVALI SARAJEVO
 
logo
 
 
 
 
 

SARAJEVSKA ZIMA 2008
„Barikade bez granica – '68. novi (vrli) svijet“

Photo and copyright by: infoBAR.ba magazin

SARAJEVSKA ZIMA 2008
„Barikade bez granica – '68. novi (vrli) svijet“

 

FEBRUAR, 2008

07.02.2008

Ceremonija otvaranja “Barikade bez granica”
Režija: Nedžad Begović
Muzika: Eric Breton
Scenografija: Marijela Margita Hašimbegović
Kostim:
Nermina Varešanović
Edina Hadžić
Koreograf: Mensur Meša Vatić
Muzički urednik: Radoslav Baya Čorlija
Asistent: Lejla Džambazov
Autor teksta: Sabina Šišić
Rasvjeta i ton: Murat Begović
Inspicijent: Edin Šarkić
Govornici: Željko Komšić, Daniel Cohn-Bendit, Semiha Borovac i Ibrahim Spahić
Željeznička stanica, 17:00

Frederic Landois – Mars, Francuska
”Miljacka - Mostovi bez granica”

Instalacija
Mostovi Sarajeva
12:00 *

Muradif Ćerimagić, Izložba slika,
Galerija ”Roman Petrović”,
13:00h,
7. – 14. februara*

Kostis Velonis, Grčka
Izložba skulptura „Barikade bez granica“

ALU
14.00
7 - 14. februar*

Nine Dragons Heads ”Sputani“
Izložba,video, instalacije i performans
(Finska, Brazil, Japan, Holandija, Turska , Mađarska, SAD, Švicarska,Novi Zeland i Koreja)
Turski kulturni centar
15.00 sati
7 - 11. februar *

 

08.02. 2008

Okrugli sto ”Barikade bez granica – ’68 Novi (vrli) svijet”
10.00 – 13.00
15.00 – 18.00
Rektorat Univerziteta*

Izložba „'68 iz arhiva BiH“, Rekotorat Univerziteta,
13.00 sati
8 - 12. februar

Plakat Petra Omčikusa
“Noć”,

Akces
14.00*

Dario Kavara, BiH/ Norveška
”Demonstracije u Parizu 98”

Video performans
Akces 14.30 *

Skupština Grada Sarajeva, JP Olimpijski centar ZOI 84,
Sarajevo Art i Sarajevska zima
Olimpijska vatra i koncert povodom godišnjice XIV ZOI, Stadion
Učestvuju:
Gabi & Les Monzu, Kanada *
Nine Dragon Heads,
Euthanasia, BiH*
Last Location, BiH*
Zana Mesihović i bend, BiH*
Tanzelarija, BiH*
Sarajevo Drum Orchestra BiH *
Koševo, 15:45

Izložbe bosanskohercegovačkih umjetnika
“Barikade bez granica”

Mladen Miljanović
8 - 17. februar
Umjetnička galerija BiH
17.00

Izložba Aleksandar Dubček : »Vjerujem u čovjekovu dobrotu»,
Collegium Artisticum, 18:30

Izložba « Praško proljeće ’68. »
Collegium Artisticum, 18:30

Dalida Karić – Hadžiahmetović
Izložba „Sarajevo 08/Mir, tolerancija, koegzistencija“
Galerija Novi hram
19.30
8–11. februara

Koncert Slovenske filharmonije,
Dirigent: Toshihiro Yonezu
Solista na trubi: Tibor Kerekeš
Narodno pozorište, 20.30*

09.02. 2008
Promocija knjige André i Raphael Glucksmann
„Objasniti maj '68 Nikolasu Sarkoziju“, susret sa Raphaelom Glucksmanom
Kinoteka,
11.00*

Izložbe bosanskohercegovačkih umjetnika
“Barikade bez granica”
Gordana Anđelić Galić
Video instalacija ”Mantra”
Kinoteka, 15:00 sati

Premijera filma
”Quo Vadis ’68”

Koprodukcija FTV i IPC – Festival ”Sarajevska zima”
Autor: Jasna Šamić
Kinoteka
16.30 *

Izbor francuskih filmova:
„Umrijeti u tridesetoj“
Režija: Romain Goupil
Kino Bosna
18.00*

Izložbe bosanskohercegovačkih umjetnika
“Barikade bez granica”
Lala Raščić
”Travel in the Box”
9 - 17. februar
Galerija IPC ”E”
20:00 sati

10.02. 2008

Promocija knjige
”Razlozi za drugu liniju – za novu umetnost sedamdesetih”,
Autor: Ješa Denegri
Promotori: Miško Šuvaković i Želimir Koščević, Art depo Ars Aevi, Centar Skenderija, 16.30 *

Izbor francuskih filmova:
„Jedan plus jedan – simpatija za đavola“

Režija: Žan-Lik Godar
Kino Bosna
18:00

Lia Lapithi-Shukuroglou, Kipar
Video instalacije
o Kipru danas

Akces - Kampus Univerziteta
19.00
10-16. februar *

Ljubljansko mestno gledališče
Joseph Stein, Jerry Bock, Sheldon Harnick:
„Guslač na krovu“
Mjuzikl,
Slovenija
Režiser: Stanislav Moša
Narodno pozorište, 20.00

11.02.2008.

Izbor francuskih filmova:
„Rat je završen“,
Režija: Alain Resnais
Kino Bosna
18.00 '

Koncert japanske tradicionalne muzike
Koto-Shakuhachi ansambl
Shin Ichikawa (Sou)
Akihisa Kominato (Syakuhachi) Naoko Kikuchi (Sou)
Syunsuke Matsuo (gitara), Mitsuki Dazai (Sou)
BKC,
20.00 *

12.02.2008.

Drago Vejnović, BiH
Izložba fotografija ”Buvlja pijaca”
Galerija Mak
19.00
12 - 19. februar *

Koncert za dvije gitare, harmoniku i perkusije
Kvartet Bulatović - Nikčević – Janković – Đuričković,
Crna Gora
Dom Armije
20.00*

13.02.2008.

Irene Eden and Stijn Lernout, Njemačka,
Instalacije ”Mobilna kuća”,
Galerija 10m2,
18:00*

”Fotonični trenuci”
Izložba fotografija sa Mjeseca fotografije u Ljubljani
Galerija Novi hram
Otvaranje 19.00
13 - 24. februar

Goran Janković, BiH
Izložba „Danteros“
Collegium artisticum
19.30
13 – 22. februar*

Irena Koblar,
Klavirski recital,
Slovenija
Dom Armije, 19:00

„Only After Dark“ opus,
Film br. 5, 2007
Bojan Šarčević
Trajanje: 2,15 min
Kinoteka*

”Rastrojena duša”, turski igrani film,
Režija: Mustafa Altioklar
Kinoteka, 21.00
Trajanje: 120 min*

14.02.2008.

Narodni dječiji centar Peking
Kineski narodni plesovi
BKC
18.00*

Stevan Kordić,
Crna Gora
Izložba fotografija
”Crna Gora, mjesto susreta religija i kultura”

Galerija Novi grad
19.00
14 – 25. februar*

Otvaranje izložbe ”Prije nego je Ingmar postao Bergman”
Dom Armije,
19:00

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana:
Fanny & Alexander, 1982.
Uloge: Gunn Wĺllgren (Helena Ekdahl), Börje Ahlstedt (Carl Ekdahl), Pernilla Allwin (Fanny Ekdahl), Bertil Guve (Alexander Ekdahl), Allan Edwall (Oscar Ekdahl),
Titlovano na engleski
Trajanje:193 min,
Dom Armije, 21.00*

15.02.2008.

Predavanje Stiga Bjorkmana o djelu Ingmara Bergmana,
Dom Armije
11:00 sati

Susret sa Jorgeom Semprunom,
„Evropa i njene kulture na kušnji nacionalizma“,
Dom Armije,
18:00

Mirsada Baljić, Izložba
slika „Mistični ples zime i proljeća“,

Galerija ”Roman Petrović”, 18:30
15. – 21. februara*

Izložba savremene
turske keramike

Turski kulturni centar
Otvaranje:19.00
15 - 28. februar*

Izložba savremene
turske fotografije

Turski kulturni centar
Otvaranje:19.30
15 - 28. februar*

Mirjana Preis & Studio za suvremeni ples, Hrvatska
”Žena koja puno

priča”, Maraton,
Koreograf: Mirjana Preis,
Dom policije 20.00 *

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana:
”Prizori iz bračnog zivota”,

1973.
Uloge: Liv Ullmann (Marianne), Erland Josephson (Johan), Bibi Andersson (Katarina), Jan Malmsjö (Peter), Gunnel Lindblom (Eva), Trajanje: 167 min,
Dom Armije, 21.00

16.02.2008.

Promocija knjige
”Animacija i realizam”

Autor: Midhat Ajanović, BiH/ Švedska
Projekcija animiranih filmova
Kinoteka 11.00 *

Zagrebački teatar mladih
„Dijete iz limenke“

Koreografija: Mirjana Preis i Desanka Virant
Hrvatska,
Dom policije 12.00 *

Naida Begović
Adisa Vatreš
Sabrina Begović
Bujroom
Radionica
Akces – Kampus Univerziteta
13.00*

Vladimir Đuranović, BiH
Ciklus crteža
“Svjetlo”

Collegium artisticum-Klub, 19.00
16 – 22. februar*

HKD ”Napredak”
Vokalno-instrumentalni trio
Arijana Marić-Gigliani, sopran
Sergej Evseev, violina
Mario Čopor, klavir
Bošnjački institut
20.00 *

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana: ”Sedmi pečat”, 1957.
Uloge: Max von Sydow (Antonius Block), Bengt Ekerot (smrt), Gunnar Björnstrand (Jöns), Nils Poppe (Jof), Bibi Andersson (Mia, Jofova supruga) Trajanje: 96 min, Dom Armije, 21.00

17.02.2008.

Promocija sabranih djela Tvrtka Kulenovića u izdanju IPC Sarajevo,
Promotori: Gradimir Gojer, Muhamed Dželilović, Enver Kazaz, Marko Vešović, Asmir Kujović, Mustafa Zvizdić, Ibrahim Spahić
Narodno pozorište
17.00*

Nusret Pašić: Izložba ilustracija za sabrana djela Tvrtka Kulenovića
Narodno pozorište, 17:00

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana: ”Djevičanski izvor”, 1959.
Uloge: Max von Sydow (Töre), Birgitta Valberg (Märeta), Gunnel Lindblom (Ingeri), Birgitta Pettersson (Karin), Axel Düberg (Thin Herdsman) Trajanje: 89 min,
Dom armije 21:00

18. 02.2008.

Daniel Premec, BiH
Video instalacija
“Per aspera ad astra”

Galerija IPC “E”
18.00
18 - 24. februar*

Koncert 13 violončelista,
Prof. Yavgenij Xaviereff,
Melisa Hajrulahović, sopran
Dom Armije, 19.00*

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana: ”Đavolje oko”, 1960.
Uloge: Jarl Kulle (Don Juan)
Bibi Andersson (Britt-Marie), Stig Järrel (vrag)
Nils Poppe (svećenik), Gertrud Fridh (Renata), Trajanje: 87 min,
Dom Armije, 21.00

19. 02.2008.

LUPINO
Fotografije-retrospektiva

Collegium artisticum
19.00
19 - 25. februar
19.00*

Kazalište Marin Držić Dubrovnik
„Skup“

Režija: Zlatko Bourek
Hrvatska
Narodno pozorište
20.00 *

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana: ”Sramota”, 1968.
Uloge: Liv Ullmann (Eva Rosenberg)
Max von Sydow (Jan Rosenberg) Sigge Fürst (Filip)
Gunnar Björnstrand (poručnik Jacobi)
Birgitta Valberg (gđa. Jacobi) Trajanje: 103 min,
Dom Armije, 21:00

20.02.2008.

Sabina Shikhlinskaya,
Azerbejdžan
Video instalacija ”Hamam”
Bošnjački institut
19.00
20 – 27. februar *

Izložba Peke Nikčevića, Crna Gora
Umjetnička galerija BiH
19.30
20. februar – 04. mart

Koncert arija i napolitanskih pjesama:
„Dobro veče uz belkanto“

Marko Kalajnović, bariton, Serbija i Meliha Kulukčija, klavir, BiH
Srbija / BiH,
Bošnjački institut,
20.00 *

Nedjelja filmova Ingmara Bergmana:
Fanny & Alexander, 1982.
Uloge: Gunn Wĺllgren (Helena Ekdahl), Börje Ahlstedt (Carl Ekdahl), Pernilla Allwin (Fanny Ekdahl), Bertil Guve (Alexander Ekdahl), Allan Edwall (Oscar Ekdahl),
Trajanje:193 min,
Dom Armije, 21.00*

21.02.2008.

Izložba egipatskih umjetnika
Ahmed El-Sayed Remega,
Ashraf Mohammed Mahdy,
Taher Abdel Azeem Said Rawash
Galerija Preporod
19.00
21.02. do 01.03.

Flamenko i klavir
Larisa Romanova (ples s kastanjetama),
Aleksej Skanavi, klavir, Rusija
Trajanje: 70 min
Dom armije,
20.00*

22.02.2008.

Udruga MMC”Luka” Pula
Kolektivna izložba
”Kavana ogledala”

Galerija Roman Petrović
19.00*

Koncert za čelo, Andre Mergenthaler
Luksemburg,
Bošnjački institut, 20.00*

23.02.2008.

Promocija knjige
”Šest drama”

Autor:Amir Bukvić
Promotori:Irfan Horozović
Muhamed Dželiloivić
Gordana Muzaferija
Kamerni teatar 55 *
12.00

Zenon Duljković, BiH
Izložba ”Novi prostor iz male kutije”

Galerija Gabrijel
14.00
23. februar – 1. mart*

Alfred Jarry:
“Ubu’s”, video adaptacija
predstave,

Režija predstave: Ricardo Pais,
Režija filma: Joao Tuna
Teatro Nacional Sao Joao, Portugal,
titlovano engleski,
Kinoteka,
18.00*

Izložba „Landmarks of New York“, SAD
Galerija Mak
19.00
23. februar - 2. mart*

SARTR i „Sarajevska zima“ - koprodukcija
Paul Zindel: „Utjecaj gama zraka na sablasne nevene“ - premijera
Reditelj: Selma Spahić
Igraju: Selma Alispahić, Maja Izetbegović, Snežana Alić, Irena Mulamuhić
Scenograf: Dragan Komadina
Muzika: Asim Horozić
Kostim: Sanja Džeba
CDA, 20.00*

24.02.2008.

Wel ya Wel lutkarsko pozorište
„Goha & Fatora“ Egipat

Režija: Walid Badr
Dom policije
12.00*

Koncert studenata Muzičkih akademija iz Banje Luke, Istočnog Sarajeva i Sarajeva
Dom Armije
20.00*

25.02.2008.

Nela Hasanbegović, BiH, instalacije
Galerija IPC ”E”
19.00
25. februar - 3. mart*

Koncert Modart i Moderna,
Ensemble Clarinettissimo, Austrija,
Dom Armije, 19.00*

Savremeni ples
„Kef-Kafim“,

Kibbutz Company, Izrael,
Koreografija: Rami Be'er
Narodno pozorište
20.30

26.02.2008.

Promocija knjige o grafitima
„Dobrodošli u svijet ubleha”

Autor: Đorđe Latinović
Učesnici : Miodrag Živanović, Ahmed Burić, Ivan Lovrenović, , Ibrahim Spahić
Dom pisaca
11.00 *

Breda Beban, Hrvatska/Velika Britanija
Video instalacije

Galerija Novi hram
18.00
26. februar - 8. mart*

Jugoslovensko dramsko pozorište Beograd,
Biljana Srbljanović: ”Barbelo, o psima i deci”
Režija: Dejan Mijač
Srbija,
Narodno pozorište, 20:30

27.02.2008.

Promocija monografije
“Četvrta strana trougla:

Poznati Slovenci i slovenska društva u Bosni i Hercegovini 1878 - 2000”
Urednici i koautori: Ivo Svetina i Stanislav Koblar;
Promotori:
Stanislav Koblar, Ivo Svetina, Nela Malečkar, Boštjan Kenda, Juraj Martinović, Vefik Hadžismajlović, Aiša Softić, Ivana Jevdijević, Muhiba Kaljanac, Amra Čusto, Alma Leka, Elma Hašimbegović, Mesud Hero
Galerija ”Gabrijel”
11.00*

Izložba
„Bez granica“
(nevidljivo oblikovanje);

Autori: Boštjan Kenda, Primož Fijavž i Peter Rauch
(Studio Botas)
Akademija likovnih umjetnosti
17.00
27.februar-7.mart*

„Only After Dark“ opus,
Film br. 5, 2007
Bojan Šarčević
Trajanje: 2,15 min

„Idem gore u nebo“, litvanski video
Autor: Inese Verina
Trajanje: 4,10 minuta*

”Selo baka”,
makedonski dokumentarni film
Režija: Dragana Zarevska

„Blef“, argentinski kratki igrani film
Režija: Daniel Delbene
Kinoteka, 18:00 *

Peter Vanhove & Jan Vande Weghe
Nepoznati biseri francuske i flamanske klavirske muzike
Dom Armije, 20.00*

28.02.2008.

Iustitia et Pax BiH
Izložba „Umjetnošću protiv siromaštva“

Collegium artisticum
19.00
28.02. - 10. mart *

Kamerni teatar 55 i „Sarajevska zima“ – koprodukcija
Zilhad Ključanin: „Muholovac“, premijera
Režija: Aleš Kurt
Kamerni teatar 55
20.00

29.02.2008.

Filmski svijet
Laura Antonija i Frederica Corada,
Portugal,
Dom Armije, 10:00

Filmovi Laura Antonija,
„Manha Submersa“,
„Perfacio a Vergilio Ferreira“,
„Maria Sobral Mendonca“, Dom Armije 11:00 do 15:00

Filmovi Frederica Korada,
„Call Me!“
„Where Am I: Graca Lobo“
„The Backstage of Sound of Music“,
„Theatro Moderno de Lisboa: Actor Society“, Dom Armije 16:00 do 18:00

Tomislav Perazić, BiH
Izložba slika
“Sunčani pejzaži”
Galerija Novi grad,
19:00
29. februar – 10. mart

Fado u 24 slike u sekundi, Portugal,
BKC, 20:00

MART, 2008

01.03.2008.

SUBOTA
SATURDAY
Otvaranje Međunarodnog festivala
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
15:00

Cinemambiente Torino Dan
18:00- 22:30

“Rudnik”,
Režija: Antonio Bellia (Italija) - 56 min

“Moja zemlja”
Režija:
Daniele Vicari (Italija) 113 minuta

“Zdravlje na prodaju”,
Režija: Michele Mellara, Alessandro Rossi (Italija) 53’

“Oma i Chimica” Režija: Luca Pastore, (Italija) – 65 min

“Prava prljavština na farmeru Johnu” Režija: Taggart Siegel (SAD) – 83 min.
16.00 do 23.00

“Magične riječi koje kradu tvoje srce”
Susi Hyldgaard jazz trio, Danska
Susi Hyldgaard, klavijature, vokal, harmonika
Jannik Jensen, električni bas Laurent Robin, bubnjevi,
Dom Armije
20.00*

02.03.2008.

NEDJELJA
SUNDAY
Međunarodni festival
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
16.00 do 23.00

Cine Eco Seia Day

„Grande Hotel“ Režija: Anabela Saint-Maurice (Portugal) - 52min

„Milton Santos“ Režija: Sílvio Tendler (Brazil) - 89 min

„Portugal,društveni portret“
Režija: Joana Pontes i António Barreto (Portugal) 2 = 60+ 50 min

„Polja Demetre“
Režija: Knut Krzywinski (Norveška 47 min

„Carpa Diem“ Režija: Sérgio Cannella (Italija) 2'
„Zemlja gorkih suza“
Režija: Tomoko Kana (Japan) - 84 min

03.03.2008.

PONEDJELJAK
MONDAY
Međunarodni festival
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
16.00 do 21.30

Katalonski dan

“Izvor”
(Češka)
Reditelj: Martin Mareček Pobjednik 2006 - 75min


“Korak dalje”
(SAD)
Reditelj: Ron Mann Nagrada publike
2006 -78 min

Global Focus (SAD)
Reditelj:John Antonelli,Tom Dusenbery, Parrinello
Nagrada publike 2005 -
30 min

“Poslije nas nebo može pasti”
Reditelj: David Martín
(Kanada) – 52 min

Nevidljiva voda (Velika Britanija-Italija)
Reditelj:Andrea Palladino i Astrid Lima
- 59 min

”Borba za urbani prostor”
(Španija)
Reditelj:Jacobo Sucari

”Slika mene cijelog”(Španija)
Reditelj: Alfonso Par, Bernard Aragonés i Sergi Agustí

UNESCO – Izložba Bh. gradovi kulturne baštine Mostar, Višegrad i Jajce,
Muzej grada Sarajeva, 18.00*

Izložba crnogorskih umjetnika iz kolekcije Galerije ”SPA” Medicinsko zdravstvenog centra u Igalo
Galerija Roman Petrović
19.00
3 – 11. mart*

Istanbulski državni balet
„Ljepota i ljubav“
Koreograf: Beyhan Murphy
Narodno pozorište, 20.00 *

04.03.2008.

UTORAK
TUESDAY

Promocija knjige ”Noćnik kazališni” Gradimira Gojera
Narodno pozorište, 11:00

Međunarodni festival
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
16.00 do 20.00

Bosanski dan

Homage Nijaz Abadžić
Režija:Sadeta Muhović Smajlagić
”Živjeti s prirodom”

”Bosanski lonac”,35 min
Režija: Dinno Kassalo

”Tritonova priča”,35 min
Režija: Dinno Kassalo

”Njegovo veličanstvo kotač”, 20 min.
Režija: Lejla Panjeta
Trajanje: 20 min

”Nebeska berba”
Režija: Nađa Mehmedbašić
Trajanje: 25 min

”Una, voda vodilja”
Režija: Nađa Mehmedbašić
Trajanje: 52 min

”Ubi nas razvoj”
Režija: Nađa Mehmedbašić
Trajanje: 25 min

Marketa Hritzova, Češka
Izložba fotografija
”Individualnost”
Galerija Gabrijel
19.00*
4 – 11. mart

Vesele skoky / Joly Jumps,Češka
“Baby Box”
Režija: Jana Hanušova, Martin Pacek, Miroslav Hanuš,
Mjuzikl i savremeni ples;
Češka
Narodno pozorište, 20.00

 

05.03.2008.

SRIJEDA
WEDNESDAY

Međunarodni festival
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
16.00 do 20.45

Kanadski dan
„Planet u fokusu“

„Zvuci pijeska“
(Belgija/Francuska), najbolji medjunarodni dugometrazni film Režija: Marion Hänsel, 2006, - 96 min

„Sjeti se Check Jawe“ (Singapur), nagrada „Mark Haslam“
Režija Lim You Wey, 2007,
47 min


„Smrt u vodi“
(Kanada), najbolji kanadski dugometražni film
Režija: Neil Docherty,
documentary, 2006, 52 min

„-40 stepeni“
(Kanada), najbolji kandaski kratki film
Režija: Paul Davis, 2007, 14 min

Sanjin Ćošabić
Izložba slika
„Obećana zemlja“
Galerija IPC ”E”
Otvaranje:17:00 sati
5. – 12. mart

„Šef svega“, igrani film
Režija: Lars von Triera,
Danska
Kinoteka, 18.00

Elena Panayotova, Bugarska
Izložba slika
”Lica - znaci vremena”
Galerija Mak
19.00 *
5 - 10. mart

Istanbulski državni balet
„Đulistan“
Koreograf: Beyhan Murphy
Bosanski kulturni centar, 20.00 *

06.03.2008.

ČETVRTAK
THURSDAY
Međunarodni festival
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
16.00 do 19.00
Sunchild Dan Armenija

“Naša rijeka”, (2007)
Armenia,
Režija: Arman Sharoyan (11 godina) 11 min.

”Pored puta” Armenia , (2007)
Autori: Gyumri “SunChild” Eco-club (15 članova)
19 min

Voghjaberd, (2007), Armenia,
Autori: Garni-Goght “SunChild” Eco-club (20 članova)
8 min.


”Unutar kruga ”
(2007)Armenia,
Autori: Dilijan “SunChild” Eco-club (15 članova)
16 min.

”Tihi krik”
(2007)
Armenia,
Autori: Urtsadzor “SunChild” Eco-club (15 članova)
14 min

”Starac iz Hare”
(2007)
Iran,
Režija: Mahvash Sheikholeslami (b. 1946, Malayer)
26 min

Shikahogh (2005) Armenia,
Režija: Nikolay Davtyan (b. 1953)
25 min.

Jovan Šumkovski, Makedonija,
Izložba instalacija R – 1:2, R 1:200
Umjetnička galerija BiH
Otvaranje:18:00
06.03. do 12.03.

Francesco Attesti, klavir
Matteo Galli, orgulje (Italija)
Verdi: Requiem
Muzička akademija
20.00 *

 

07.03.2008.

PETAK
FRIDAY
Međunarodni festival
ekološkog filma
EKO OKO
Dom Armije
16.00 do 20.00

Pariski dan

Festival International du Film d'Environnement Paris

Skupljaci željeza
(Njemačka - 2007)
Velika nagrada 2007.
Režija: Shaheen Dill-Riaz
Trajanje 85 minuta

Smrtonosna prodaja (Danska – 2006)
Specijalna nagrada žirija 2007
Režija: Tom Heinemann
Trajanje: 57 minuta

COMBALIMON (Francuska, 2007)
Režija: Raphael Mathie,
Trajanje: 80 min

Zatvaranje Festivala
20:30 sati

Al Gore ”Neugodna istina”
Reditelj: Davis Guggenheim,
Producenti: Laurie David, Lawrence Bender, Scott Z. Burns
21:00 sat

Video-Salon 3,
Galerija 10m2,
18:00
7 – 21. mart

Nezih Başgelen
”Stare razglednice gradova Bosne i Hercegovine”
Turski kulturni centar
19.00
7 - 15. mart

Atelje 212, Beograd
Erik Emanuel: Schmidt „Posetilac“,
Reditelj: Ljiljana Todorović
Igraju: Vojislav Brajović,
Dragan Nikolić
Anđelika Simić
Andrija Milošević,
CDA, 20:00

 

08.03.2008.

SUBOTA
SATURDAY

Naida Begović
Adisa Vatreš
Sabrina Begović
Bujroom izložba;
Zgrada – ul. Fra Anđela Zvizdovića 2, haustor
12.00

HKD Napredak
”Leksikon podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca”
Autori: Slaven Bačić i Tomislav Žigmanov
Projekcija dokumentarnog filma ”Tkanje i vezovi”,autora Rajka Ljubića
Kinoteka, 17.00

”Jedanaesti sat”
Producent i narator:
Leonardo di Caprio
Reditelj:
Nadia Conners
Scenarij: Leila Conners Petersen
Dom armije
18:00

Goce Nanevski, Makedonija,
Izložba instalacija
Fifty or Fifty
Galerija „Preporod“
19:00
08.03. do 15.03.

Sartr i ”Sarajevska zima”
José Sanchis Sinisterra: ”Ay, Carmela”
Reditelj: Robert Raponja
8. mart, CDA, 20.00

 

09.03.2008.

NEDJELJA
SUNDAY
Dječije pozorište Republike Srpske
Carlo Colodi: “Pinokio”
lutkarska predstava
Režija: Slavcho Malenov
Dom policije
16.00 sati

Koncert za harfu i obou
Vilém Veverka,oboa i Kateřina Englichová, harfa
Češka
Bošnjački institut
19:00

„Mohiniattam”
Indijski klasični ples
Dom policije,
20.30*

 

10.03.2008.

PONEDJELJAK
MONDAY
Umjetnička radionica
Bijenale mladih umjetnika
15-20 umjetnika iz Italije, Makedonije i BiH i 5 umjetnika Mediterana
Dom Armije
12.00
10 – 16. mart

Tiana-Alexis, Njemačka
„Tajna revolucija“ i „Tiha pobuna“ ,instalacija
Akces-Kampus Univerziteta
19.00*

Koncert Ad Gloriam Brass
Stjepan Filipić, truba, Igor Hrustek, truba,
Renko Donđivić, truba, flugelhorn, Srđan Peić, rog, Mario Šincek, trombon
Danijel Rajković, tuba
Gost: Robert Jambrušić,udaraljke
Dom mladih,
20:00

 

 

11.03.2008.

UTORAK
TUESDAY

Izložba Art simpozija Jahorina
Galerija Novi hram
20:00
11 - 19. mart

Omladinski kulturni centar Skoplje
Mjuzikl “Macedonium”
Autor: Ćazim Asotić
Reditelj: Nataša Poplavska
Dom policije, 20:00 sati

 

12.03.2008.

SRIJEDA
WEDNESDAY

Izložba fotografija
Senada Svrake „S južnih mora“,
BiH,
Galerija Novi Grad. 17:00
12.03. do 21.03.

Izložba slika, crteža i skulptura,
Izeta Alečkovića - ULUBIH
Galerija Roman Petrović
18.00
12.03. do 21.03.

”U zvuku tambure”
Gradski tamburaški orkestar Banja Luka
Dirigent: Zdravko Ćosić
Solisti: Karolina Mihajlović, sopran
Anđelka Jokić, sopran,
Stanimir Petrović Lale, vokalni solista
Dom policije (Novi grad)
19.00*

Teatarska i filmska produkcija BM i Neovisna teatarska grupa „Kronos“, Makedonija/Albanija/Kosovo
A. P. Čehov „Ujak Vanja“ -premijera
Režija: Slobodan Unkovski
CDA, 20.00*

 

13.03.2008.

ČETVRTAK
THURSDAY
Okrugli sto: Kreativni Mediteran
Dom Armije
16.00-19.00
Rad okruglog stola vodit će se na Talijanskom,
Franskom i Bosanskom jeziku

Čedomir Kostović
„American Trilogy“, video instalacije
Collegium artisticum
19.00
13 - 21. mart *

 

14.03.2008.

PETAK
FRIDAY
Azra Akšamija
Projekti tri nosive džamije
Instalacija
Galerija IPC ”E”
16.30 *

Iwona Rypesc-Kostović,
Izložba „Druga koža“
Umjetnička galerija
17.00
14 - 21. mart *

Nedjelja japanskog savremenog filma
”Dodatni igrač”
Režija: Kaneto Shindo, 2000. Trajanje: 126 minuta
Kinoteka, 18.00

Koncert slovačkih umjetnika na tradicionalnim instrumentima fujare, Muzička akademija, 18:30

 

Recital za klavir,
Regina Shamvili, SAD
Bosnjački institut
20.00*

 

15.03.2008.

SUBOTA
SATURDAY
Fausto Fabri, Italija
Izložba ratnih fotografija iz BiH
Galerija Gabrijel,
12.00
15 – 21. mart

Nedjelja japanskog savremenog filma
”Bježi”
Režija: Isao Yukisada, 2001. Trajanje: 122 minute,
Kinoteka, 18.00

Dževdet Nikočević, Izložba ”Dodir duhovnosti”
Galerija Mak
19.00
15 - 21. mart*

Koncert kamerne muzike
Ansambl drvenih duvačkih instumenata Kairske opere
Dom Armije 20.00

 

16.03.2008.

NEDJELJA
SUNDAY
Nedjelja japanskog savremenog filma:
”Skitnice”
Režija: Nobuhiro Yamashita, 2003. Trajanje: 83 minute,
Kinoteka, 18.00

“Poligraf”
HNK Ivana Zajca Rijeka
Režija: Dino Mustafić
Narodno pozorište
19.00 i 21:00

Koncert ”Nove refleksije”
Maja Mijatović, flauta
Belinda Krnić, klavir
Trajanje: 80 min
Bošnjački institut
20.00*

 

17.03.2008.

PONEDJELJAK
MONDAY
Promocija knjige eseja ”Noć, ulica, lopta”
Autor: Božo Koprivica,
Galerija IPC
12.00

Nedjelja japanskog savremenog filma
”Svijetla budućnost”
Reditelj: Kiyoshi Kurosawa, 2002. Trajanje: 115 minuta,
Kinoteka
18.00

Narodno pozorište Tuzla i Sarajevska zima-
premijera
Bertold Brecht
„Malograđanska svadba“
Režija: Jovica Pavić
Narodno pozorište
20.00*

Wel ya Wel lutkarsko pozorište
„Goha & Fatora“ Egipat
Režija: Walid Badr
17.03-18.03.'08
11.00 sati
Dom Policije

 

18.03.2008.

UTORAK
TUESDAY

Radionica –
„Bez granica“
(nevidljivo oblikovanje);
Autori: Boštjan Kenda, Primož Fijavž i Peter Rauch
(Studio Botas)
18-21.mart
Akademija likovnih umjetnosti
12:00

Izložba
„Bez granica“
(nevidljivo oblikovanje);
Autori: Boštjan Kenda, Primož Fijavž i Peter Rauch
(Studio Botas)
Akademija likovnih umjetnosti
17.00

„Evropa i njene kulture na kušnji nacionalizma“ Susret sa Jorgeom Semprunom
Bošnjački Institut 18.00 sati

Nedjelja japanskog savremenog filma
”Žene u ogledalu”
Režija: Yoshishige Yoshida, 2002. Trajanje: 129 minuta
Kinoteka 18.00

Veče humora i satire
”Novi (vrli) svijet)
Kamerni teatar 55, 20:00

 

19.03.2008.

SRIJEDA
WEDNESDAY
Tribina: Češko pozorište poslije 1989.g.
Predavač: Marta Ljubkova, Pozorišni institut, Prag
Narodno pozorište
11.00

Izložba pozorišne fotografije Viktora Kronbauera, Česka
Narodno pozorište
12.00

Alma Suljević,
Video instalacija:
”Tita mi”, Kinoteka,
17:00

Nedjelja japanskog savremenog filma
“Udahni, izdahni” Režija: Tetsuo Shinohara, 2004. Trajanje: 123 minute,
Kinoteka, 18.00

Koncert klavir, alt viola i mezzosopran
Maria Mikulić Štimac, klavir, Hrvatska
Masatoshi Hirano, alt viola, Japan
Katja Markotić, mezzosopran, Hrvatska
Bošnjački institut
19:00*

„Posljednja zemlja“(L,utima terra)
Autor: Abdulah Sidran
Monodrama u izvedbi:
Claudia Cotti Zelati, Italija
Kamerni teatar 55, 20:00 sati

 

20.03.2008.

ČETVRTAK
THURSDAY
Pozorište People & Puppets, Bugarska
”Cirkus”
Reditelj: Angel Velinov
Kamerni teatar 55, 17.00*

Nedjelja japanskog savremenog filma
”Ping Pong Bath Station”
Režija: Gen Yanakawa, 1998. Trajanje: 110 minuta,
Kinoteka 18.00

Veče humora i satire ”Novi (vrli) svijet),
Učestvuju: Momčilo Dragičević, Enver Mehmedbašić, Slobodan Janković, Josip Pejaković, Kemal Raljević, Jakov Jurišić, Osman Džiho, Besim Šehić
Kamerni Teatar 55, 19:00

Završni koncert Workshopa Bijenala mladih umjetnika Evrope i Mediterana
Dom policije, 20.00

 

21.03.2008.

PETAK
FRIDAY
”U jantaru vremena”, gostovanje pjesnika iz Slovenije,
Dom pisaca
11.00

Ceremonija dodjele nagrada
na Konkursu za mlade,
Dom policije, 13.30

Rudolf Slačala, BiH, Izložba skulptura na otvorenom
”Crno-bijeli svijet”
Vrelo Bosne, Ilidža,14.30

Ceremonija zatvaranja
“Novi (vrli) svijet”, Modna revija; Vrelo Bosne, Ilidža 15.00

Photo and copyright by: infoBAR.ba magazin

INTERNACIONALNI FESTIVAL SARAJEVO “SARAJEVSKA ZIMA” Internacionalni festival Sarajevo “Sarajevska zima” je tradicionalni susret umjetnika i građana svijeta . Prva sezona festivala “Sarajevska zima” realizovana je od 21.12.1984 do 6.4.1985. godine. Za dvadeset i tri godine postojanja Festival je postao neodvojiv dio života grada i njegovih stanovnika.

U toku 1069 dana “Sarajevske zime” izvedeno je 2.908 različitih predstava i izložbi sa više od 2. 883.500 posjetilaca i 25.290 učesnika. Festival “Sarajevska zima” održava se bez prestanka tokom svih proteklih godina i postao je simbol slobode, stvaralaštva i upoznavanja sa različitim kulturama i civilizacijama svijeta. Zajedno sa Međunarodnim centrom za mir, Festival “Sarajevska zima” je pokretač i organizator projekta “Sarajevo, kulturni centar Evrope” od 21. decembra, 1993 do 21. marta, 1994. godine (period između dva kulturna centra Evrope, Antwerpen ‘93 i Lisabon ‘94). Ovu ideju podržala je Skupština grada Sarajeva i 11 000 najpoznatijih ličnosti iz cijelog svijeta kao i najznačajnije institucije Evrope. Međunarodni centar za mir i Internacionalni festival Sarajevo “Sarajevska zima” obnavljaju ovu inicijativu. Dvadesetogodišnjica Festivala Sarajevo “Sarajevska zima” bila je posvećena projektu Sarajevo, interkulturalni grad Savjeta Evrope. Međunarodni centar za mir i festival “Sarajevska zima” pripremaju projekt pod nazivom “Sarajevo – Svjetski centar kulture 2014”.

Organizator Internacionalnog festivala Sarajevo “Sarajevska zima” je Međunarodni centar za mir. Međunarodni centar za mir je član International Societies for Performing Arts (ISPA), European Festival Association (EFA), i Asocijacije Bijenala mladih umjetnika Evrope i Mediterana (BJCEM). Internacionalni festival Sarajevo “Sarajevska zima” je dobitnik brojnih međunarodnih priznanja i najznačajnije nagrade grada Sarajeva “Šestoaprilska nagrada Sarajeva”. Festival se održavao pod pokroviteljstvom generalnog sekretara Savjeta Evrope, Evropske unije,UNESCO-a, Predsjedništva BiH, Federacije BiH, Vijeća ministara BiH, Kantona Sarajevo, Grada Sarajeva i Općine Stari grad.

 

MESS 2008
XII JAZZFEST 2008
BAŠČARŠIJSKE NOĆI
TEATARFEST
SARAJEVO FASHION WEEK 2008
SARAJEVSKA ZIMA 2008 - BARIKADE BEZ GRANICA

Sarajevo Fashion Week
Interground Sarajevo Festival 2007
XI JAZZFEST
MESS 2007
BAŠÈARŠIJSKE NOÆI 2007
BIMF
DANI BECA U SARAJEVU
DANI BIH DIJASPORE
DANI KANTONA SARAJEVO
46. SARAJEVSKI DANI POEZIJE
FESTIVAL FOLKLORA
KLEZMER FESTIVAL
PITCHWISE
TEATARFEST 2007
SARAJEVSKA ZIMA 2007

BIMF
JAZZ FEST
MESS
BAŠÈARŠIJSKE NOÆI
TEATARFEST
SARAJEVSKA ZIMA
PRVI MEÐUNARODNI FETE DE LA MUSIQUE – FEST DER MUSIK
DANI EVROPE U SARAJEVU
DANI NJEMAÈKE U SARAJEVU
DANI HRVATSKE KULTURE u BiH
Podijeli ovaj sadržaj:
Najbolji u Ugostiteljstvu:
Caffe barovi
Clubovi i pubovi
Restorani
Picerije
Ćevabdžinice, buregdžinice i grilovi
Najbolji u Turizmu:
Hoteli
Moteli
Apartmani
Rent-a-car
Turističke ture i usluge
Turističke agencije
Najbolji u Sportu i rekreaciji
Fitness centri i teretane
Sportsko rekreativni centri
Najbolji u Zdravlju i ljepoti
Saloni ljepote
Najbolji u Kulturi
Pozorišta
Dodaj sadržaj na infoBAR:
 
partneri
partneri partneri partneri partneri partneri partneri
partneri
partneri partneri partneri partneri partneri
partneri partneri partneri partneri partneri
 
  ©2002 - 2011 infoBAR.ba - Sva prava pridržana. Preuzimanje sadržaja bez dozvole strogo zabranjeno!